W dniu 18 sierpnia 2021r. w Filii bibliotecznej Członkowie Dyskusyjnego Klubu Książki rozmawiałi o prywatnym, często nieznanym i głęboko skrywanym życiu elit intelektualnych PRL-u. Tematu do rozważań dostarczyła książka autorstwa znanej dokumentalistki Joanny Siedleckiej „Biografie odtajnione: z archiwów literackich bezpieki”. Autorka przedstawia świat literatów jako wyzuty z wielu podstawowych, zdawać by się mogło ludzkich odruchów: solidarności, współczucia, lojalności. Najbliżsi przyjaciele zdradzają, donoszą, nie licząc się z konsekwencjami, oczekując tylko osobistych profitów. Większości Klubowiczów książka przypadła do gustu. Niektóre osoby, zwróciły uwagę na to, że donoszącymi były często osoby bliskie, osoby publicznie znane, jak choćby wymienieni przez autorkę reżyser Marek Piwowski czy ] pisarka Krystyna Siesicka, których autorka uznaje za tajnych współpracowników Służby Bezpieczeństwa PRL-u.
Drugą omawianą pozycją była książka ukraińskiej pisarki Oksany Zabużko „Muzeum porzuconych sekretów”.Jest to powieść o miłości. O szczęśliwej miłości partnerskiej między Daryną a Adrianem. . O miłości do ojczyzny pełnej poświęcenia, również własnego życia, bólu i wewnętrznego rozdarcia w czasie wojny.
Książkę trudno się czyta - autorka zastosowała specyficzny sposób narracji, pełen wtrąceń, dopowiedzeń, monologów wewnętrznych czy dialogów widzianych ze strony jednego z rozmówców.
Kolejne spotkanie DKK odbędzie się 8 września o godz. 9.00 Rozmawiać będziemy o książce „Profesor i cyjanek” autorstwa Jarosław Molenda.
Zapraszamy na spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki.
Program realizowany we wspłópracy z Instytutem Książki