Kalendarz

maj 2024
N P W Ś C Pt S
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1

KLAUZULA INFORMACYJNA

rodo

Odsłon

Dzisiaj518
Wczoraj515
Tydzień518
Miesiąc31983
Wszystkie1239083

KĄCIK MALUCHA

Gminna Biblioteka Publiczna w Michałowie przygotowała specjalną ofertę
dla najmłodszych Gości Biblioteki w tym celu został utworzony Kącik Malucha

km42

Kącik Malucha to miejsce bajkowe. Zostało stworzone specjalnie dla najmłodszych dzieci, które wyruszają w pierwszą samodzielną „podróż” w krainę baśni i wyobraźni.
Kącik Maluch powstał w 2013 roku po to, by nawet najmłodsze dzieci mogły mieć „swoje miejsce”, a przy okazji spędzały czas wśród rówieśników. Kluczem do wiedzy jest umiejętność jej przekazywania. U nas nauka przybiera formę zabawy, dzięki czemu Dziecko w naturalny i łatwy sposób poznaje świat: kolorowe dziecięce mebelki, piękne książki, kącik do rysowania. Tu można z dzieckiem posiedzieć, spokojnie pooglądać książki, poczytać wybrane fragmenty.

 

Gminna Biblioteka Publiczna w Michałowie
zaprasza najmłodszych na spotkania do Kącika Malucha

Program spotkań jest współtworzony przez pracowników biblioteki, rodziców oraz same dzieci.
Spotkania to dobra okazja do wspólnych zabaw z dzieckiem w gronie innych małych dzieci. Te wspólne zajęcia dorosłych i dzieci mają na celu:
- intensywnie rozwijać się ruchowo podczas wspólnych zabaw
- spędzać czas w zgodzie z własnymi potrzebami
- poznawać swoich nowych rówieśników
- rozwijać umiejętności bycia w grupie (dzielenia się zabawką)
- uczą się samodzielności (sprzątając po zajęciach)
- dzieci mogą swobodnie eksperymentować z różnorodnymi materiałami ( farbami, plasteliną, wodą)

 

 

Jest to wyjątkowe miejsce w przestrzeni biblioteki, szczególnie przyjazne dzieciom. Ma ułatwić młodym użytkownikom kontakt z książką, sprawić by był radosny i wyjątkowy. Czytanie ma być zabawą i przyjemnością.
KĄCIK MALUCHA wyposażony w kolorowe dywaniki - koła, małe stoliki, pufy - zwierzęta i pluszowe zabawki zachęca do zatrzymania się i skorzystania z oferowanych tu książek, czasopism, gier i zabaw edukacyjnych oraz materiałów plastycznych. Towarzyszące dzieciom rodzice będą mogli w tym czasie bez pospiechu wybrać lekturę dla siebie.

 

…że dziecko możecie zapisać do Biblioteki od najmłodszych lat? Przeczytanie dwóch stron dziennie dziecku przed snem przyniesie efekty w rozwoju dziecka.

Posiadanie przez dziecko własnej karty bibliotecznej ma wiele walorów edukacyjnych: uczy samodzielności (dziecko posiadające swoją kartę chętnie przychodzi do Biblioteki) i systematyczności (w pewnym momencie samo już pilnuje terminów oddania książki do Biblioteki). W dobie komputeryzacji i internetyzacji warto pokazać dzieciom alternatywę: książkę kolorową, ciekawą, która rozbudzi wyobraźnię.

Od pierwszych chwil życia dziecka, Rodzice powinni obdarzać je miłością i uwagą, stymulować wyobraźnię i rozwój umysłowy. Nic nie służy temu celowi lepiej, niż głośne czytanie książek najmłodszym. Największym darem miłości do dziecka jest poświęcony mu czas. Fundacja ,,ABCXXI – Program Zdrowia Emocjonalnego”, inicjator kampanii społecznej ,,Cała Polska czyta dzieciom” apeluje: jeśli Rodzice mają mało czasu dla swego dziecka, powinni wykorzystać go mądrze, czytając dziecku 20 minut dziennie – codziennie! Dzięki rodzinnym lekturom dziecko czuje się kochane i szczęśliwe, może się zdrowo rozwijać i osiągnąć pełnię swego potencjału.

Rodzice najczęściej chcą, aby dziecko szybko nauczyło się samo czytać. Trudno im zrozumieć, że na początku czytanie jest dla pierwszo- czy drugoklasistów czynnością bardzo trudną. Wiele dzieci po prostu się zniechęca, zanim rozmiłują się w czytaniu. Jeśli jednak rodzice zaszczepią w nich bakcyla czytania, dziecko już samo sięgnie po książki.

Według badań naukowych głośne czytanie dziecku:

- Buduje mocną więź między dorosłym i dzieckiem;

- Zapewnia emocjonalny rozwój dziecka;

- Rozwija język, pamięć i wyobraźnię;

- Uczy myślenia, poprawia koncentrację;

- Poszerza wiedzę ogólną, rozbudza zainteresowania;

- Ułatwia naukę, pomaga odnieść sukces w szkole;

- Wzmacnia samouznanie dziecka;

- Uczy wartości moralnych;

- Rozwija wrażliwość i empatię (zdolność rozumienia i odczuwania stanów psychicznych, zwłaszcza emocjonalnych, innych ludzi, czyli wczuwanie się w ich przeżycia);

- Kształtuje na całe życie nawyk czytania i zdobywania wiedzy;

- Dla dzieci niepełnosprawnych jest ogromną stymulacją, dzięki której rozwijają się lepiej niż ich niepełnosprawni rówieśnicy pozbawieni głośnej lektury.

 

 

Polecamy

 

 

kacik malucha

 

tomaszow

 

 

 

 

 log1

 

log2

log3

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to) » [Czytaj więcej]