18 listopada 2014 roku odbyło się kolejne spotkanie DKK. Omawiano dwie książki: Anity Nair - „Przedział dla pań „ oraz Emmy Forrest „Twój głos w mojej głowie”.
Książka Anity Nair - Przedział dla pań - opowiada nam o kobietach Wschodu, które próbują być szczęśliwe i szukają spełnienia, często wbrew rodzinie i obyczajom. Główną bohaterką jest samotna 45-letnia Akhila, która zawsze pełniła rolę „czyjejś” córki, siostry, ciotki i żywicielki rodziny. Jej pierwsza długa podróż pociągiem staje się dla niej wydarzeniem przełomowym i wyzwalającym. W czasie podróży poznaje pięć kobiet w różnym wieku i wysłuchuje intymnych, poruszających opowieści o ich losach. Podróż Akhili okazuje się symboliczną wyprawą w poszukiwaniu własnej tożsamości, wolności oraz miłosnego spełnienia. Podczas słuchania zwierzeń kobiet, budzi się w niej skrywane pragnienie wolności i niezależności. Akhila uświadamia sobie, że i ona ma prawo być szczęśliwa. Czytając tą lekturę, zauważyłyśmy, że ważnym jej elementem jest tło obyczajowe, czyli realia życia.
Główna bohaterka Akhila jest symbolem walki ze stereotypami, symbolem wyprawy w poszukiwaniu własnej tożsamości. Poprzez Akhilę uświadamiamy sobie, że należy i warto podjąć próbę realizacji swoich pragnień, bo mamy prawo do bycia sobą.
Drugą pozycją omawianą przez członków Dyskusyjnego Klubu Książki na spotkaniu była książka Emmy Forrest zatytułowana „Twój głos w mojej głowie”. Głęboka depresja, zaburzenia psychiczne, skłonności samobójcze i przeróżne nieszczęścia – to główne tematy książki.
"Emma Forrest – to autorka oraz bohaterka książki tkwiąca w niebezpiecznym kołowrocie niszczących związków, samookaleczenia i bulimii. Z groźnych chaosów własnej psychiki wyrywa bohaterkę psychiatra, który swoją mądrością , życzliwością i optymistyczną naturą pomagają jej pozbierać się po próbie samobójczej. Dziewczyna znów jest twórcza, pracuje, podróżuje, pisze, a w jakimś momencie swojego życia zakochuje się... Pewnego dnia, gdy dzwoni, by ustalić kolejną wizytę u psychiatry, dowiaduje się, że człowiek, który dawał jej ogromne wsparcie i był jej mentorem, nagle zmarł. Emma czuje się kompletnie rozbita i zagubiona. Na domiar złego rozpada się jej związek miłosny. Autorka a zarazem główna bohaterką książki zmuszona jest walczyć o przetrwanie i powrót do równowagi."
Klubowicze DKK stwierdzili, że książka jest trudna ale zmusza do przemyślenia własnego życia. Jednomyślnie stwierdzili, że książkę można polecić młodzieży.
Kolejne spotkanie DKK już w grudniu ( 9.12.2014 r).Omawiane będą dwie pozycje :”Nie opuszczaj mnie” Kazuo Ishiguro oraz „Obiecaj Mi” -Harlan Coben.
Miłośników książek serdecznie zapraszamy!
PROGRAM REALIZOWANY WE WSPÓŁPRACY Z INSTYTUTEM KSIĄŻKI