Wszystkie1194880

Wyjazd do Chałupek

4 sierpnia 2010 r Biblioteka zorganizowała dla czytelników oraz dzieci uczestniczących w życiu biblioteki wyjazd do Chałupek.
Wycieczkę zaczęliśmy  od  zwiedzenia  Muzeum pod przewodnictwem Pana Józefa Głuszka, gdzie zapoznaliśmy się z początkami garncarstwa w Chałupkach. Sięgają one połowy XVI wieku. Działalność Chałupek, jako ośrodka garncarskiego, zarysowuje się wyraźniej dopiero pod koniec XIX wieku. Umiejętności toczenia garnków przekazywano z pokolenia na pokolenie. Zazwyczaj całe rodziny zajmowały się tym niezwykle rzadkim rzemiosłem.

Następnie przenieśliśmy się do pracowni garncarstwa Pani Elżbiety Klimczak - twórcy ludowego,  gdzie każdy z nas mógł samodzielnie na kole garncarskim zrobić gliniane naczynie. Najpierw Pani Elżbieta pokazała nam w jaki sposób sam wyrabia naczynia z gliny, jaką metodę stosuje, jak kręcić kołem garncarskim, jak dekorować naczynie i jak je zdejmować z kola . Następnie po kolei, sami wykonywaliśmy naczynia: wazony, dzbanuszki, miseczki, itp. Mieliśmy przy tym dużo zabawy, i okazało się, że to tylko tak łatwo wygląda, a w praktyce? Wykonane naczynia zabraliśmy do domów na pamiątkę.

Następnie udaliśmy się do gospodarstwa agroturystycznego Leśne Zacisze, gdzie dzieciaki mogły zobaczyć ciekawych mieszkańców "małego zoo" oraz  odpocząć  na placu zabaw. Na posiłek  udaliśmy się do restauracji Młyn w Morawicy.
Wróciliśmy z wieloma wrażeniami i miłymi wspomnieniami.

::zobacz zdjęcia::

Operacja realizowana w ramach małych projektów w ramach działania 413 „Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju” objętego PROW na lata 2007-2013.