październik 2024

Warsztaty Kulturalne – Nabór wykładowców

Tematem przewodnim warsztatów są:

lokalne dziedzictwo kulturowe ukazane poprzez literaturę i muzykę, kultywowanie obchodów dnia kobiet, tradycji wielkanocnych, świąt bożonarodzeniowych, kultywowanie tradycyjnych zawodów i rzemiosła m.in. garncarstwo, ceramika, malarstwo na szkle, rzeźba w drewnie, tkactwo, rękodzieło artystyczne, lalkarstwo, wyroby z bibuły, promowanie twórczości kulturalnej wśród najmłodszych „od czwartego roku bez książeczki ani kroku” kształtowanie postaw szacunku do regionu, tradycji, historii, postaw międzyludzkich lokalne obyczaje, obrzędy.

Obecnie zrealizowaliśmy już warsztaty kulturalne :

- maj 2012 „Wykorzystanie  ceramiki w życiu codziennym” prowadzący Konrad Kulczyński

- czerwiec 2012 „Od czwartego roku bez książeczki ani kroku” prowadzący Edyta Zarębska

- sierpień 2012 Warsztaty wyjazdowe do Jaskini Raj oraz Tokarni.

- wrzesień 2012 Warsztaty malowania na szkle „Piękno jest w dziełach” prowadzący Anna Szpecińska

- październik 2012 „Warsztaty garncarskie” prowadzący Klimczak Elżbieta

W listopadzie odbędzie się „Spotkanie z  historią  czyli  polski  patriotyzm „ prowadzone przez Kielecki Szwadron Kawalerii a w grudniu „Magia świątecznych dni” spotkanie poprowadzi Agencja Artystyczna ARMAR.

Wciąż poszukujemy osób do przeprowadzenia warsztatów kulturalnych w 2013r o następującej tematyce.

Styczeń2013 obyczaje, obrzędy w moim domu. Na życie na wsi składają się między innymi obrzędy religijne i świeckie, takie jak wesela, chrzciny, pogrzeby, stypy, zabobony. Wpływ obyczajów na życie wiejskie jest ogromny. Obyczaje kształtują stosunki międzyludzkie, wyznaczają normy moralne, są wyrazem artystycznej wrażliwości, są wreszcie wyrazem postaw wobec życia.

Luty2013 ginące zawody warsztaty z lalkarstwa i wyrobów ozdób z bibuły, papieru

Marzec2013 - Celem spotkania jest ukazanie uczestnikom lokalnego dziedzictwa kulturowego poprzez literaturę i muzykę. Społeczność gminy Michałów bardzo kultywuje obchody dnia Kobiet. Podczas warsztatów będzie można poznać role kobiety w literaturze i sztuce na przełomie wieków.

Kwiecień2013 to kultywowanie tradycji świąt Wielkanocnych. Spotkanie pod hasłem Zwyczaje i tradycje wielkanocne w mojej gminie. Zostanie przeprowadzony konkurs na palmę wielkanocną.

Maj2013 warsztaty folklorystyczne z wykorzystaniem papieru. Ludowa tradycja , wykorzystanie motywów kwiatowych w sztuce ludowej.

Czerwiec2013- promocja twórczości kulturalnej w tym literatury wśród najmłodszych, „Od czwartego roku bez książeczki ani kroku” celem spotkania jest uświadomienie rodzicom , że codzienne czytanie dziecku buduje więź emocjonalną i jest najskuteczniejszą metodą wychowania go na człowieka samodzielnie myślącego, który nie tylko będzie posiadał wiedzę, wyobraźnię, wyczucie i kulturę bycia ale będzie również umiał ją wykorzystać i poszerzać .

Wrzesień2013 rzeźba w drewnie . Jednym z najbardziej typowych zjawisk sztuki ludowej jest rzeźbiarstwo, o czym świadczy wielka ilość zachowanego materiału zabytkowego.