W dniu 01.12.2010r Gminna Biblioteka Publiczna w Michałowie podpisała umowę na operację realizowaną w ramach małych projektów w ramach działania 413 „Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju” objętego PROW na lata 2007-2013. Projekt „Poznaj mnie Poznaj siebie - Warsztaty Kulturalne” składa się z dwóch etapów poniżej przedstawiono szczegółowe informację każdego etapu.
Temat warsztatów kulturalnych jest już przypisany do danego miesiąca, jednakże z doświadczenia z lat ubiegłych temat w danym miesiącu może ulec zamianie i odbyć się w innym terminie, jest to spowodowane dostępnością wykładowcy a także uwagami samych uczestników spotkań, dlatego też zachęcamy do odwiedzania strony internetowej biblioteki www.biblioteka.michalow.pl oraz o kontakt telefoniczny z Dyrektorem Biblioteki Dorotą Bębenek Tel 691491994 lub 413565243.
Cały czas trwają poszukiwania wykładowców do przeprowadzenia spotkań tematycznych na warsztatach kulturalnych. Wykładowcy mogą zgłaszać się na przeprowadzanie warsztatów maksymalnie na 6miesięcy do przodu. Osoby zainteresowane proszone są o bezpośredni kontakt z Dyrektorem Biblioteki Dorotą Bębenek Tel 691491994, Michałów107.
Osoba , instytucja zgłaszająca się powinna posiadać doświadczenie w temacie spotkania, dobry kontakt z uczestnikami w tym dorośli i dzieci. Preferowani będą pisarze, rzeźbiarze, lokalni twórcy, artyści, animatorzy społeczni, pasjonaci historii, kultury i sztuki.
W przypadku zgłoszenia się większej ilości chętnych do przeprowadzenia spotkania liczyć się będzie wysokość wynagrodzenia za wykonanie zadania. Nabór wykładowców odbywa się w sposób ciągły, jeśli na miesiąc przed planowanym spotkaniem nikt się nie zgłosi, pracownicy biblioteki będą bezpośrednio szukać potencjalnych wykładowców lub spotkanie zostanie przesunięte na inny termin.
I etap
Marzec 2010r, spotkania poprowadzi Stanisław Nyczaj – pisarz , poeta. Celem spotkania jest ukazanie uczestnikom lokalnego dziedzictwa kulturowego poprzez literaturę i muzykę. Społeczność gminy Michałów bardzo kultywuje obchody dnia Kobiet. Podczas warsztatów będzie można poznać role kobiety w literaturze i sztuce na przełomie wieków. Każdy uczestnik otrzyma upominek w postaci róży.
Kwiecień 2010r, , to kultywowanie tradycji świąt Wielkanocnych. Spotkanie poprowadzi etnograf Janina Skotnicka pod hasłem Zwyczaje i tradycje wielkanocne w mojej gminie. Zostanie przeprowadzony konkurs na palmę wielkanocną. Uczestnicy konkursu zostaną nagrodzeni za pierwsze 3miejsca nagrodami książkowymi a każdy uczestnik konkursu otrzyma drobny upominek.
Maj 2010r, to kultywowanie tradycyjnych zawodów i rzemiosła w postaci garncarstwa. Garncarstwo to jedno z najstarszych rzemiosł (znane od neolitu). Jest to rękodzielniczy wyrób ceramicznych naczyń i przedmiotów codziennego użytku. Wszystkie wyroby są toczone na kole garncarskim lub lepione ręcznie z naturalnej gliny. Jest to głównie glina pozyskiwana przez garncarza samodzielnie w tradycyjny sposób. Uczestnicy będą mogli sami spróbować wyrabiać w glinie.
Czerwiec 2010r, promocja twórczości kulturalnej w tym literatury wśród najmłodszych, „Od czwartego roku bez książeczki ani kroku” celem spotkania jest uświadomienie rodzicom , że codzienne czytanie dziecku buduje więź emocjonalną i jest najskuteczniejszą metodą wychowania go na człowieka samodzielnie myślącego, który nie tylko będzie posiadał wiedzę, wyobraźnię, wyczucie i kulturę bycia ale będzie również umiał ją wykorzystać i poszerzać . Dzieci od najmłodszych lat powinny mieć styczność z dziedzictwem kulturalnym.
Lipiec 2010r – wyjazd do Chalupki
W tym niezwykłym miejscu pokazane są dzieje garncarstwa ludowego, Chałupki to jedno z ciekawszych ośrodków garncarskich w Polsce. To jedyne tego typu muzeum w Polsce. Chałupki to niewielka wieś położona w gminie Morawica, w województwie świętokrzyskim. Wioska słynie nie tylko w Polsce, lecz również w całej Europie z wielowiekowych tradycji garncarskich. Aby uchronić od zapomnienia tak cenny dla kultury ludowej ośrodek, podjęto decyzję o stworzeniu stałej wystawy ilustrującej tradycję tego regionu. Warsztaty wyjazdowe są uzupełnieniem warsztatów prowadzonych w bibliotece i pozwolą na lepsze zrozumienie naszego dziedzictwa kulturowego.
Wrzesień 2010r- malarstwo na szkle. Jednym z najbardziej typowych zjawisk sztuki ludowej jest malarstwo na szkle, o czym świadczy wielka ilość zachowanego materiału zabytkowego. Ludowe malarstwo na szkle dla uważnego obserwatora odkrywa w sobie właściwe walory artystyczne, tj. śmiałe zestawienia kolorystyczne, wdzięk swobodnie biegnącej linii konturu, dekoracyjne bogactwo przystroju zdobniczego, bezpośredniość i prostotę ogólnego wyrazu, a także odmienność techniki.
Październik 2010r - Tkactwo ludowe. Uczestnicy zobaczą jak się przędzie kądziel na preślicy i kołowrotku. Tka kilim na starym domowym krośnie, wije cewki na ponad stuletnim potoku. W naszym regionie tkanie było zajęciem powszechnym, przekazywanym z pokolenia na pokolenie, uprawianym przez kobiety. W tkactwie ludowym podstawowymi surowcami były włókna naturalne - len, konopie, bawełna, wełna.
Listopad 2010r, kultywowanie historii historia narodu polskiego historią mojej rodziny. Warsztaty mają na celu kształtowanie postaw szacunku dla swojego regionu, kształtowanie poczucia odpowiedzialności za pielęgnowanie tradycji, zwyczajów i obrzędów.
Grudzień 2010r, obrzędy świąt Bożegonarodzenia, tradycje kolędnicze. Zostanie zorganizowany konkurs „magia świątecznych dni” Uczestnicy konkursu zostaną nagrodzeni za pierwsze 3miejsca nagrodami książkowymi a każdy uczestnik konkursu otrzyma drobny upominek.
II etap
Styczeń 2011r - to kultywowanie tradycyjnych zawodów i rzemiosła w postaci garncarstwa, ceramiki. Garncarstwo to jedno z najstarszych rzemiosł (znane od neolitu). Jest to rękodzielniczy wyrób ceramicznych naczyń i przedmiotów codziennego użytku. Wszystkie wyroby są toczone na kole garncarskim lub lepione ręcznie z naturalnej gliny. Jest to głównie glina pozyskiwana przez garncarza samodzielnie w tradycyjny sposób. Uczestnicy będą mogli sami spróbować wyrabiać w glinie.
Luty 2011r, obyczaje, obrzędy w moim domu prowadzący ks Trzaskowski. Na życie na wsi składają się między innymi obrzędy religijne i świeckie, takie jak wesela, chrzciny, pogrzeby, stypy, zabobony. Wpływ obyczajów na życie wiejskie jest ogromny. Obyczaje kształtują stosunki międzyludzkie, wyznaczają normy moralne, są wyrazem artystycznej wrażliwości, są wreszcie wyrazem postaw wobec życia. Obyczaje będące przejawem bogatej kultury to obyczaje dotyczące stroju, urządzania wnętrz chłopskich chałup, organizowania życia towarzyskiego. W tych obyczajach przejawia się wrażliwość artystyczna chłopów (mężczyzn i kobiet).
Marzec 2011r, spotkania poprowadzi Stanisław Nyczaj – pisarz , poeta. Celem spotkania jest ukazanie uczestnikom lokalnego dziedzictwa kulturowego poprzez literaturę i muzykę. Społeczność gminy Michałów bardzo kultywuje obchody dnia Kobiet. Podczas warsztatów będzie można poznać role kobiety w literaturze i sztuce na przełomie wieków. Każdy uczestnik otrzyma upominek w postaci róży.
Kwiecień 2011r, to kultywowanie tradycji świąt Wielkanocnych. Spotkanie poprowadzi etnograf Janina Skotnicka pod hasłem Zwyczaje i tradycje wielkanocne w mojej gminie. Zostanie przeprowadzony konkurs na palmę wielkanocną. Uczestnicy konkursu zostaną nagrodzeni za pierwsze 3miejsca nagrodami książkowymi a każdy uczestnik konkursu otrzyma drobny upominek.
Maj 2011r to kultywowanie tradycyjnych zawodów i rzemiosła w postaci garncarstwa. Garncarstwo to jedno z najstarszych rzemiosł (znane od neolitu). Jest to rękodzielniczy wyrób ceramicznych naczyń i przedmiotów codziennego użytku. Wszystkie wyroby są toczone na kole garncarskim lub lepione ręcznie z naturalnej gliny. Jest to głównie glina pozyskiwana przez garncarza samodzielnie w tradycyjny sposób. Uczestnicy będą mogli sami spróbować wyrabiać w glinie.
Czerwiec 2011r promocja twórczości kulturalnej w tym literatury wśród najmłodszych, „Od czwartego roku bez książeczki ani kroku” celem spotkania jest uświadomienie rodzicom , że codzienne czytanie dziecku buduje więź emocjonalną i jest najskuteczniejszą metodą wychowania go na człowieka samodzielnie myślącego, który nie tylko będzie posiadał wiedzę, wyobraźnię, wyczucie i kulturę bycia ale będzie również umiał ją wykorzystać i poszerzać . Dzieci od najmłodszych lat powinny mieć styczność z dziedzictwem kulturalnym.
Lipiec 2011r – wyjazd do Sobkowa.
Uczestnicy wyjazdu będą zwiedzać ruiny zamku a także zbór ariański We wschodniej części Sobkowa znajduje się kościół wzniesiony około 1560 roku z fundacji Stanisława Sobka jako zbór ariański. W 1570 roku zamieniony, przez jego syna Stanisława, na kościół katolicki. Uczestnicy będą mogli porównać historię miejscowości Sobków z historią naszej miejscowości Węchadłów. W Węchadłowie znajduje się pałac oraz zbór ariański z 1559r. Dziedzictwo kulturowe i historyczne jest ważnym elementem naszej kultury.
Wrzesień 2011r rzeźba w drewnie. Tradycyjna rzeźba ludowa odgrywa w sztuce ludowej szczególna rolę. Tworzona była przede wszystkim przez anonimowych rzeźbiarzy. W tradycyjnej rzeźbie dominowała tematyka sakralna. Najczęściej powtarzany był motyw Ukrzyżowanego Chrystusa wiszący prawie w każdej tradycyjnej izbie oraz w kapliczkach czy na przydrożnych krzyżach. W twórczości współczesnych rzeźbiarzy zaczyna odgrywać coraz większą rolę obserwacja otaczającego świata. Twórcy odchodzą od tradycyjnych wyobrażeń „świątków”, podejmując coraz częściej tematy nowe, świeckie. Przekazują odbiorcom swoją wizję postaci historycznych, postaci baśniowych, scen rodzajowych, zwierząt czy ptaków.
Październik 2011r Rękodzielnictwo artystyczne. Zajęcia obejmują tworzenie z papieru, tkaniny, drewna, mas plastycznych, malowania, rysunków oraz z niestandardowych, często zaskakujących materiałów takich jak korek, sznurek, mydło, produkty z recyklingu. Rękodzieło artystyczne towarzyszy człowiekowi praktycznie od zawsze, od momentu gdy ulepił pierwszą miskę, uszył pierwszą „kołdrę", przetworzył runo, itp. Wytwarzaniem zajmowały się głównie kobiety, doskonaliły swoje umiejętności i przekazywały je córkom i wnuczkom.
Listopad 2011r kultywowanie historii historia narodu polskiego historią mojej rodziny. Warsztaty mają na celu kształtowanie postaw szacunku dla swojego regionu, kształtowanie poczucia odpowiedzialności za pielęgnowanie tradycji, zwyczajów i obrzędów.
Grudzień 2011r obrzędy świąt Bożegonarodzenia, tradycje kolędnicze. Zostanie zorganizowany konkurs „magia świątecznych dni” Uczestnicy konkursu zostaną nagrodzeni za pierwsze 3miejsca nagrodami książkowymi a każdy uczestnik konkursu otrzyma drobny upominek.
Styczeń 2012 – ginące zawody warsztaty z lalkarstwa i wyrobów ozdób z bibuły
Twórczynie z ziemi świętokrzyskiej już od ponad 30 lat kultywują stare tradycje sztuki ludowej regionu. Specjalizują się wykonywaniu lalek w regionalnych strojach ludowych oraz ręcznej produkcji przeróżnych wyrobów z bibuły - kwiatów, pająków, palm itp. Kwiaty wytwarzane są tradycyjnymi metodami, według wzorów, jakie można było spotkać na świętokrzyskiej wsi jeszcze kilkadziesiąt lat temu.
Luty 2012r obyczaje, obrzędy w moim domu prowadzący ks Trzaskowski. Na życie na wsi składają się między innymi obrzędy religijne i świeckie, takie jak wesela, chrzciny, pogrzeby, stypy, zabobony. Wpływ obyczajów na życie wiejskie jest ogromny. Obyczaje kształtują stosunki międzyludzkie, wyznaczają normy moralne, są wyrazem artystycznej wrażliwości, są wreszcie wyrazem postaw wobec życia. Obyczaje będące przejawem bogatej kultury to obyczaje dotyczące stroju, urządzania wnętrz chłopskich chałup, organizowania życia towarzyskiego. W tych obyczajach przejawia się wrażliwość artystyczna chłopów (mężczyzn i kobiet).
Marzec 2012r, spotkania poprowadzi Stanisław Nyczaj – pisarz , poeta. Celem spotkania jest ukazanie uczestnikom lokalnego dziedzictwa kulturowego poprzez literaturę i muzykę. Społeczność gminy Michałów bardzo kultywuje obchody dnia Kobiet. Podczas warsztatów będzie można poznać role kobiety w literaturze i sztuce na przełomie wieków. Każdy uczestnik otrzyma upominek w postaci róży.
Projekt realizowany w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013
współfinansowanego przez EFRROW