Kolejne Warsztaty Wielkanocne za nami. Grupa uczniów z klasy 1 Zespołu Placówek Oświatowych w Michałowie wykonała jajka techniką decupage. Wszyscy pracowali z ogromnym zaangażowaniem.
Razem z dziećmi omówiliśmy zwyczaje i tradycje Wielkanocne. Zwyczaj np. zdobienia jajek sięga czasów przedchrześcijańskich.
Historia pisanek : najstarsze zdobione jajka pochodzą z Mezopotamii, starożytnej Grecji i Rzymu, najstarsze pisanki znalezione w Polsce pochodzą z X wieku i pochodzą z wykopalisk archeologicznych we Wrocławiu i Opolu. Tradycja ozdabiania jajek wywodzi się z Europy Wschodniej, a dokładniej z terenów współczesnej Ukrainy oraz dawnego Bizancjum. W kręgu chrześcijaństwa pisanka stała się częścią wielkanocnej tradycji. Dawniej pisanki powstawały przez rysowanie na skorupce gorącym roztopionym woskiem jakichś wzorów, a następnie zanurzenie jajka w barwniku.
Pisanki mają swoje znaczenie: w wielu kulturach ten symbol związany był z kultem zmarłych, w tradycji ukraińskiej pisanki chronią przed chorobami i nieszczęściami a w Polsce pisanki służyły dziewczynom jako wykup w śmigus-dyngus.
Na koniec naszych zajęć wykonaliśmy grupowe zdjęcie i złożyliśmy sobie świąteczne życzenia .