Narodowe Czytanie „ Wesela” w filii bibliotecznej w Górach

2 września w GBP w Michałowie – filii w Górach odbyło się Narodowe Czytanie – akcja mająca na celu promocję czytelnictwa i przypomnienie wybitnych polskich dzieł literatury objęta Honorowym Patronatem Pary Prezydenckiej.

W tym roku wspólnie przeczytaliśmy fragmenty „ Wesela” Stanisława Wyspiańskiego, jest to dramat w trzech aktach, który powstał na kanwie autentycznego wydarzenia – wesela poety Lucjana Rydla z Jadwigą Mikołajczykówną, chłopką z podkrakowskich Bronowic. Jak napisał prezydent Andrzej Duda w liście inauguracyjnym akcję Narodowego Czytania „Wesele to lektura, która wydobędzie różnorodność bohaterów, wyjątkową scenerię oraz bogactwo doniesień”.

Czytanie „Wesela” rozpoczęto od opisu bronowickiej chaty, wprowadzając tym samym w nastrój tamtych wydarzeń. Fragmenty dramatu czytali: Wójt Gminy Michałów- Mirosław Walasek, członkowie DKK Aneta Czaplińska, Józef Sobczyk, przewodnicząca KGW z Zagajówka Joanna Matuszczyk, pracownicy biblioteki Monika Giereś , Halina Biały. Do czytania zaproszono także młodzież i studentów tamtejszej miejscowości: Weronikę Czekalską, Weronikę Sobczyk, Monikę Kasprzyk oraz Tomasza Kasprzyka.

Organizatorzy serdecznie dziękują wszystkim, którzy czytali „ Wesele” i włączyli się do akcji. Zapraszamy za rok!.