Kalendarz

marzec 2024
N P W Ś C Pt S
25 26 27 28 29 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6

KLAUZULA INFORMACYJNA

rodo

Odsłon

Dzisiaj961
Wczoraj1333
Tydzień5401
Miesiąc21095
Wszystkie1156381

Tydzień Bibliotek „ Biblioteka. Oczywiście”

W dniach 8-15 maja 2017 r. odbyła się XIV edycja programu Tydzień Bibliotek. Jego głównym celem jest podkreślanie roli czytania i Bibliotek w poprawie jakości życia, edukacji oraz zwiększenie prestiżu zawodu Bibliotekarza i zainteresowania książką szerokich kręgów społeczeństwa. Tegoroczne hasło: „Biblioteka. Oczywiście!” ma wzmocnić wizerunek Biblioteki jako instytucji na trwale wpisanej w pejzaż kulturowy lokalnej ojczyzny, która pozwala zaspokajać różnorodne potrzeby w zakresie uczestnictwa w kulturze.

            Gminna Biblioteka Publiczna w Michałowie wraz z filią włączyły się w ogólnopolską akcję Tydzień Bibliotek, Spotkania i atrakcje przygotowane były głównie dla dzieci i młodzieży.

            I tak, spośród wielu wydarzeń można wymienić: występ artystów z Teatru Edu-Artis z Krakowa z przedstawieniem "Witajcie w naszej bajce".Młodzi artyści teatru Edu-Artis zabrali nas do świata bajek, w którym wszystko się pomieszało. Kopciuszek nosił czerwony kapturek, a Jaś nie miał siostry. Pojawił się też samotny Tygrysek, który w lesie znalazł kalosz Kopciuszka. Dzieci wzięły udział w odczarowaniu bajki i układaniu jej na nowo, w czym pomagał sam Pan Kleks. Było gwarno, kolorowo i radośnie, młodzi widzowie żywiołowo uczestniczyli w inscenizacji, śpiewając i tańcząc przy tytułowej piosence z Akademii Pana Kleksa Witajcie w naszej bajce.

Przedstawienie miało na celu zachęcenie dzieci do czytania oraz pokazanie jak ciekawie można spędzić czas z książką.

1

Z okazji Tygodnia Bibliotek GBP w Michałowie zorganizowała także warsztaty z autorką opowiadań dla dzieci pt. „Kreatywne czytanie, po drugiej stronie książki”. W niesamowitą podróż po literaturze, zabrała dzieci mistrzyni pióra, dyplomowana bajarka, miłośniczka książek, dziennikarka – Jolanta Reisch-Klose.

            Na wstępie autorka opowiedziała dzieciom o sobie, swojej twórczości, omówiła ważniejsze ze swoich książek. Przekazała też uczestnikom spotkania trochę wiadomości o swoim warsztacie pisarskim, o tym dlaczego i dla kogo pisze oraz skąd bierze pomysły. Następnie rozmawiano o czytaniu; dlaczego warto czytać i po co; co dają nam książki i jakie książki lubimy? Rozmowa służyła uświadomieniu dzieci, co tracimy nie czytając.

            Kolejna część zajęć z Panią Jolą miała formę warsztatową. Na podstawie wylosowanych kart przedstawiających konkretne zdarzenie uczniowie mieli przygotować krótką historię z bohaterem, puentą i zakończeniem. Było sporo śmiechu ale i zabawy; sądząc po ich reakcjach, dzieciom na pewno się podobało. Dowiedziały się, że pisanie ale i tworzenie nawet krótkiej historii wcale nie jest proste i łatwe.

            Na zakończenie Pani Jola odpowiadała na pytania zadawane przez dzieci, niektóre bardzo trafne, ale i zaskakujące. Za aktywne uczestnictwo dzieci otrzymały autografy od autorki.

2

3

W piątek, 12 maja, na zakończenie tegorocznego Tygodnia Bibliotek, GBP w Michałowie ponownie gościła aktorów Teatr Krak-Art z przedstawieniem „Skrzat Titelitury” – to spektakl oparty na mniej znanej baśni Braci Grimm. Opowiada o córce młynarza, która przez swojego ojca – niepoprawnego chwalipiętę, zostaje poddana ciężkiej próbie. Król każe jej uprząść ze słomy złoto… Jeśli wykona zadanie, zostanie królową. Z pomocą dziewczynie przychodzi Skrzat Titelitury, jednak za przysługę młynarzówna będzie musiała drogo zapłacić… Spektakl uczy, że zarozumialstwo, przechwalanie się i mówienie nieprawdy zawsze rodzi złe konsekwencje.

4

Polecamy

 

 

kacik malucha

 

tomaszow

 

 

 

 

 



log1

 

log2

log3

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to) » [Czytaj więcej]