Miesiąc19999

Warsztaty kulturalne w 2012-2013r

Gminna Biblioteka Publiczna w Michałowie podpisała umowę nr 00491-6930-UM1340737/11 w dniu 17.10.2011r na realizację projektu „Poznaj mnie Poznaj siebie - Warsztaty Kulturalne 2012-2013”. Projekt realizowany jest w ramach małych projektów w ramach działania 413 „Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju” objętego PROW na lata 2007-2013.Maj 2012 – to kultywowanie tradycyjnych zawodów i rzemiosła w postaci garncarstwa. Garncarstwo to jedno z najstarszych rzemiosł (znane od neolitu). Jest to rękodzielniczy wyrób ceramicznych naczyń i przedmiotów codziennego użytku.

Czerwiec2012- promocja twórczości kulturalnej w tym literatury wśród najmłodszych, „Od czwartego roku bez książeczki ani kroku” celem spotkania jest uświadomienie rodzicom , że codzienne czytanie dziecku buduje więź emocjonalną i jest najskuteczniejszą metodą wychowania go na człowieka samodzielnie myślącego, który nie tylko będzie posiadał wiedzę, wyobraźnię, wyczucie i kulturę bycia ale będzie również umiał ją wykorzystać i poszerzać . Dzieci od najmłodszych lat powinny mieć styczność z dziedzictwem kulturalnym.

Sierpień2012 Warsztaty wyjazdowe do Jaskini Raj oraz Tokarni

Wrzesień 2012 malarstwo na szkle. Jednym z najbardziej typowych zjawisk sztuki ludowej jest malarstwo na szkle, o czym świadczy wielka ilość zachowanego materiału zabytkowego

Październik2012 to kultywowanie tradycyjnych zawodów i rzemiosła w postaci, ceramiki. Jest to rękodzielniczy wyrób ceramicznych naczyń i przedmiotów codziennego użytku.

Listopad2012 kultywowanie historii historia narodu polskiego historią mojej rodziny. Warsztaty mają na celu kształtowanie postaw szacunku dla swojego regionu, kształtowanie poczucia odpowiedzialności za pielęgnowanie tradycji, zwyczajów i obrzędów

Grudzień2012 obrzędy świąt Bożegonarodzenia, tradycje kolędnicze. Zostanie zorganizowany konkurs „magia świątecznych dni” Uczestnicy konkursu zostaną nagrodzeni za pierwsze 3miejsca nagrodami książkowymi a każdy uczestnik konkursu otrzyma drobny upominek.

Styczeń2013 obyczaje, obrzędy w moim domu. Na życie na wsi składają się między innymi obrzędy religijne i świeckie, takie jak wesela, chrzciny, pogrzeby, stypy, zabobony. Wpływ obyczajów na życie wiejskie jest ogromny. Obyczaje kształtują stosunki międzyludzkie, wyznaczają normy moralne, są wyrazem artystycznej wrażliwości, są wreszcie wyrazem postaw wobec życia.

Luty2013 ginące zawody warsztaty z lalkarstwa i wyrobów ozdób z bibuły, papieru

Marzec2013 - Celem spotkania jest ukazanie uczestnikom lokalnego dziedzictwa kulturowego poprzez literaturę i muzykę. Społeczność gminy Michałów bardzo kultywuje obchody dnia Kobiet. Podczas warsztatów będzie można poznać role kobiety w literaturze i sztuce na przełomie wieków.

Kwiecień2013 to kultywowanie tradycji świąt Wielkanocnych. Spotkanie pod hasłem Zwyczaje i tradycje wielkanocne w mojej gminie. Zostanie przeprowadzony konkurs na palmę wielkanocną.

Maj2013 warsztaty folklorystyczne z wykorzystaniem papieru. Ludowa tradycja , wykorzystanie motywów kwiatowych w sztuce ludowej.

Czerwiec2013- promocja twórczości kulturalnej w tym literatury wśród najmłodszych, „Od czwartego roku bez książeczki ani kroku” celem spotkania jest uświadomienie rodzicom , że codzienne czytanie dziecku buduje więź emocjonalną i jest najskuteczniejszą metodą wychowania go na człowieka samodzielnie myślącego, który nie tylko będzie posiadał wiedzę, wyobraźnię, wyczucie i kulturę bycia ale będzie również umiał ją wykorzystać i poszerzać .

Wrzesień2013 rzeźba w drewnie . Jednym z najbardziej typowych zjawisk sztuki ludowej jest rzeźbiarstwo, o czym świadczy wielka ilość zachowanego materiału zabytkowego.

Dla dzieci uczestniczących w warsztatach zostanie zorganizowany kącik malucha. Zostaną zakupione meble i artykuły dziecięce.

Cały czas trwają poszukiwania wykładowców do przeprowadzenia spotkań tematycznych na warsztatach kulturalnych. Wykładowcy mogą zgłaszać się na przeprowadzanie warsztatów maksymalnie na 6miesięcy do przodu. Osoby zainteresowane proszone są o bezpośredni kontakt z Dyrektorem Biblioteki Dorotą Bębenek Tel 691491994, Michałów107.

Osoba, instytucja zgłaszająca się w przypadku braku doświadczenia w prowadzeniu zajęć, musi zaprezentować swoje prace, dzieła związane z tematyką spotkań, posiadać dobry kontakt z uczestnikami w tym dorośli i dzieci. Preferowani będą pisarze, rzeźbiarze, lokalni twórcy, artyści, animatorzy społeczni, pasjonaci historii, kultury i sztuki.

W przypadku zgłoszenia się większej ilości chętnych do przeprowadzenia spotkania liczyć się będzie wysokość wynagrodzenia za wykonanie zadania. Nabór wykładowców odbywa się w sposób ciągły, jeśli na miesiąc przed planowanym spotkaniem nikt się nie zgłosi, pracownicy biblioteki będą bezpośrednio szukać potencjalnych wykładowców lub spotkanie zostanie przesunięte na inny termin.